Ära venita kummi

Ära venita kummi! - Kuidas kodus rehvide seisukorda kontrollida?

Päike särab, linnatänavad on autosid täis ja tekib soov põgeneda loodusesse, sõita suvilasse või perega pikemale reisile. Auto on asjadega täidetud, lapsed istuvad ootusärevalt  tagaistmel, muusika mängib, jõuate maanteele ja auto hakkab ulguvat häält tegema. Rool tundub ebatavaliselt pehme. Pidurdades ei peatu auto nii kiiresti kui peaks. Tekib ebakindel tunne ja ärevus.

See on paljudele tuttav stsenaarium. Rehvide seisukord jääb sageli tähelepanuta, sest linnaliikluses ei pruugi probleemid silma torgata. Just pikematel maanteesõitudel, kus kiirused on suuremad ja teepind vaheldub, tulevad esile kõik varjatud vead: kulunud muster, vale rehvirõhk, ebaühtlane kulumine. Auto muutub mürarikkaks, juhtimine raskeks ja pidurdusteekond pikeneb. Selliste olukordade vältimiseks tasub enne teele asumist teha põhjalik kontroll. Siin on lihtne juhend, kuidas kodus ise rehvide seisukorda hinnata.

Kuidas kontrollida rehve kodus?

Pole vaja kohe teenindusse tormata, sest esmase ülevaatuse saab teha kodus. Võta aega ja kontrolli järgmist:

1. Kontrolli rehvide kulumist

Rehvidel on spetsiaalsed kulumisribad, mis muutuvad nähtavaks, kui rehv on liialt kulunud. Nende ribade nähtavaks muutumine viitab, et rehv ei taga enam piisavat haardumist ja vajab väljavahetamist. 

Kasulik teada: enamikul rehvidel on külgedel märgistus (näiteks "TWI"), mis näitab kulumisribade asukohta.

2. Mõõda rehvimustri sügavust

Seadusega on määratud, et suvirehvide mustri minimaalne sügavus peab olema vähemalt 1,6 mm. Siiski, eriti kui plaanid sõita kaugemale, soovitame vihmastel teedel ohutuse tagamiseks sügavamat mustrit. Rehvimustri mõõtmiseks kasuta spetsiaalset mõõduriista või tavalist joonlauda. Oluline on kontrollida mustrit nii rehvi sise- kui välisküljelt, kuna kulumine võib olla ebaühtlane.

3. Kontrolli rehvirõhku

Õige rehvirõhu leiad tavaliselt kütuseluugi või ukse tagant. Võrdle seda oma rehvide rõhuga, mida saad mõõta tanklas või kodus rõhumõõdikuga.

  • Liiga madal rõhk põhjustab rehvi äärte kiiremat kulumist ja pikendab pidurdusteekonda.

  • Liiga kõrge rõhk kulutab rehvi keskosa ja suurendab purunemisohtu.

4. Jälgi ebaühtlast kulumist

Kui üks rehv on teistest märgatavalt kulunud, võib probleem olla veermikus, amortisaatorites või tasakaalustamata rattas. Sellisel juhul on vajalik spetsialisti kontroll.

5. Kontrolli rehvi vanust

Isegi kui muster on veel nähtav, võib rehv olla liialt vananenud. Rehvi küljel asub 4-numbriline kood (näiteks "3819"), mis näitab, et rehv toodeti 2019. aasta 38. nädalal. Kui rehvid on vanemad kui 6–7 aastat, tuleks need kindlasti vahetada, sest kumm muutub ajaga jäigaks ja kaotab oma haarduvusomadused.

Millal on õige aeg rehvivahetuseks?

Kui sinu rehvid on kulunud, kahjustunud või aegunud, siis ära lükka rehvivahetust edasi – eriti kui plaanid pikemat väljasõitu või perega puhkusele minekut.

Kehvas seisukorras rehvid pikendavad pidurdusteekonda, muudavad auto raskemini juhitavaks ja võivad teha reisist ohtliku ettevõtmise. Kui auto tekitab sõites kahtlast müra või käitub teel ebastabiilselt, on rehvide kontrollimiseks juba liiga hilja.

Ära venita kummi! Kui sa pole rehve viimasel ajal üle vaadanud, tee seda kohe. Probleemide korral tegutse viivitamatult.

Meie rehvid.com esindused Tallinnas ja Pärnus pakuvad kiiret ja usaldusväärset rehvivahetust:

  • Tallinn: Kadaka tee 7 ja Punane 42

Pärnu: Laki 5

Otsi numbrimärgi järgi

Palun sisesta Eestis registreeritud auto numbrimärk

205/55 R16
100% kindel sobivus sinu autole. Tagasta rehv, kui mõõt ei sobi.